Indo-Hiina espitsjoon 2005

Tiitelleht
Sissejuhatus
Tallinnast Hanoisse
Hanois
Hanoist Halongi ja tagasi
Bussisõit Laosesse
Laose piirilt Vientiane'i
Vientiane'ist Vang Viengi
Vang Vieng: teine päev koos vägeva peoga
Vang Vieng: raske hommik pärast vägevat pidu
Vang Viengist Luang Prabangi
Luang Prabangis
Tagasi Vientiane'i
Laosest Kambodžasse
Phnom Penhis
Phnom Penhist Siem Reapi
Siem Reapis
Angkori templid ja hüvastijätt Siem Reapiga
Angkori templid ja hüvastijätt Siem Reapiga (2. osa)

 

Tagasi Vietnamisse Ho Chi Minhi

Reisil Siem Reap–Ho Chi Minh on lennufirmaks taas Vietnam Airlines oma sõbralike naeratavate stjuardessidega. Lennukis pakutavas ajalehes «Viet Nam News» on artikkel, milles president avaldab kiitust sadamafirmale heade majandusnäitajate eest. Kõigele lisaks selgub, et seda firmat peab merevägi:

Muide, Vietnamis heisatakse riigilipp (punane taust, keskel suur kollane viisnurk) sageli kõrvuti lipuga, millel on punasel taustal sirp ja vasar:

Samamoodi oli Laoses, kus triibulisele riigilipule, millel sotsialismi sümbolid sootuks puudusid, oli enamasti kaaslaseks sirbi- ja vasaralipp:

Ho Chi Minh lajatab palavusega pähe. Meie viisad, kuhu on käsitsi kritseldatud «multiple», ei tekita probleemi, küll aga nõuab piirivalvur Andruselt hotelli nime, kuhu me läheme. Õnneks oleme selle eile välja valinud, et saaksime taksojuhile mingi sihtkoha öelda ja et ta ei hakkaks oma hotelli pakkuma. Olavilt küsib piirivalvur, mis ta (Olavi) nimi on. Jüri on nii ebahuvitav, et temalt ei küsita mitte midagi.
Muide, lennujaama nimi peaks olema Tan Son Nhat.

Lennujaamas on taksolett. Sõit linna maksab 6 USD (70 EEK). Meid vaadatakse natuke imelikult – võib-olla ei ole meie hotell väga prestiižikas. Ehkki hind on kokku lepitud, paneb juht taksomeetri käima. Pärast ta taksomeetri näidu järgi raha siiski ei küsi. Signaali antakse siin vähem kui Hanois, aga liiklus on hoopis närvilisem kui Kambodžas.
Ho Chi Minhi omapära on, et siin on tänav (D. Pham Ngu Lao), millel asub lähestikku terve hulk hotelle. Hotellis, kuhu me läheme, on kolmene tuba olemas. Selles on üks kahe- ja üks üheinimesevoodi, hind on 21 USD (250 EEK). Mõtleme, et vaatame veel. Teises hotellis öeldakse, et kahjuks ruumi ei ole, aga meil on sõsarhotell, kas tahate sinna minna. Teenindaja haarab juba telefonitoru, aga milleks seda, kui siin on hotell hotellis kinni? Läheme häirimatult välja. Kolmandas hotellis on jälle 2+1 voodid, 12 USD (140 EEK), aga kell viis on vabanemas kolme voodiga tuba. Tuba on üsna räämas. Kui meenutada, et teises hotellis oli hind 21 USD, siis tubade tase vastab umbes hinnale. Meil pole luksust vaja, seepärast võtame selle. (Hotelli nimi on Mai Phai Hotel.)

Nüüd hakkame plaani tegema. Arvestame kokku, mitu päeva on jäänud, ja kuidas me võiksime seda aega jaotada. Otsustame, et teeme kahepäevase reisi Mekongi deltasse (seal on ujuv turg) ja ühepäevase Cuchisse (seal on sõjaaegsed partisanide maa-alused käigud jms.). Leiame reisibüroo, aga seal ei tehta meist välja ja me läheme edasi. Teises büroos on väga sõbralik, ehkki mitte nüüd nii hirmus ilus tüdruk. Ta pakub kahepäevast deltareisi 21 USD/in. (250 EEK). See on väga soodne – hinna sees on ka hotelliöö. Nad teevad ka Cuchi reise:

Võtame homse deltareisi väljasõiduga (oo õudust!!) 7.00.
(Firma on Delta Adventure Tours ja asub sellelsamal Pham Ngu Lao tänaval.)


Pildil on huvitav näide kaguaasia-inglise keelest – «same same», mis tähendab «samasugune». Sama väljend on kasutusel Laoses ja Tais.

Läheme juhuslikku kohta sööma. Kõrvallauast teeb meiega juttu vanem ameeriklasest härrasmees, küsides: «Where are you guys from?» Siis ütleb ta, et pole kunagi eestlasi kohanud. Ta on elanud Vietnamis 8 aastat. Vietnamlannast naine on tal kaasas. Ameeriklane on üsna vana, väga jutukas ja sõbralik, sedalaadi mees, kellega päev otsa juttu ajades võib väga targaks saada. Üsna alguses poetab ta nii muuseas, et ärgu me ostku seda kuulsat koonilist kübarat – see on ainult naiste peakate ja kui mees seda kannab, on ta kohalike silmis totaalselt naerualune. (Ilmselt midagi sellist nagu oleks mees, kes kannab seelikut.)
Käime sealsamas lähedal internetis ja leiame plaadipoe. (Siin on, nagu öeldud, kõik käe-jala juures. Milline meeldiv vaheldus!) Plaadipoes müüakse isetehtud plaate lääne muusikaga, hind 8 TVND (6,00 EEK). Valik on suur, aga kvaliteet on teadmata ja selliseid üle piiri Eestisse tuua küll ei riski.
Andrus saab siin linnas kauaoodatud võimaluse fotod CD-le kirjutada, nii et saab jälle tükk aega rahulikult pildistada.
Õhtul vaatame hotellist üle tee asuva tiigi ääres tükk aega nahkhiirte lendamist värviliste tulede peegelduste kohal.

Siin on vast sobiv koht kirjutada Risto seiklustest Laoses. Ta saatis meili, milles teatas, et on elus ja terve. Lennuk Luang Prabangist Vientiane'i jäänud kaks tundi hiljaks. Selle aja sees saanud Risto võimaluse vaadata, kuidas lennujaama pandi üles silti, millel oli valgete tähtedega punasel taustal kirjas tervitus mingitele narkovastaste delegatsiooni liikmetele. Silti pandi üles ca. poolteist tundi ja sellega oli hõivatud umbes 15 inimest. Üks ronis redeliga lae alla ja kinnitas sildi mõlemast otsast katusekonstruktsiooni külge, kaks julgestasid redelit ja ülejäänud vaatasid lihtsalt pealt. Seega teame nüüd vastust ka küsimusele, mitu laod on vaja ühe loosungi kinnitamiseks. Kui lennuk lõpuks õhku tõusis, jagati reisijatele niisutatud salvrätikud käte puhastamiseks. Süüa aga ei antud, isegi šokolaadikest mitte, vaid ainult väike pudel vett. Oli siis selle jaoks vaja käsi puhastada?
 
 
Ekskursioon Mekongi jõe deltasse
Ekskursioon Mekongi jõe deltasse (2. osa)
Ekskursioon Cu Chi sõjaväljale
Hue
Hue (2. osa)
Huest Hanoisse
Viimane väljasõit
Lahkumispäev
Lõpetuseks
 
 
 


(C)2005/2019 Olavi Jaggo, e-mail: olavi.jaggo@gmail.com

Avalehele