Indo-Hiina espitsjoon 2005

Tiitelleht
Sissejuhatus
Tallinnast Hanoisse
Hanois
Hanoist Halongi ja tagasi
Bussisõit Laosesse
Laose piirilt Vientiane'i
Vientiane'ist Vang Viengi
Vang Vieng: teine päev koos vägeva peoga
Vang Vieng: raske hommik pärast vägevat pidu
Vang Viengist Luang Prabangi
Luang Prabangis
Tagasi Vientiane'i
Laosest Kambodžasse
Phnom Penhis
Phnom Penhist Siem Reapi
Siem Reapis
 

Angkori templid ja hüvastijätt Siem Reapiga

Sissejuhatuseks peame lugejale natuke seletama, mis asi on Angkor ja mis asi on Angkor Wat.
Tavaarusaama järgi käiakse Kambodžas vaatamas Angkor Wati nimelise hiigeltempli varemeid. Tegelikult asus siin kunagi hoopis linn nimega Angkor. (Kuidas õigesti hääldatakse, ei tea.) Linna hävitasid vallutajad sadu aastaid tagasi, aga selle linna läheduses on suurel territooriumil kümnete templite varemed. Üks nendest templitest on Angkor Wat. Seega ei ole õige öelda, et turistid käivad vaatamas Angkor Wati, vaid nad käivad vaatamas Angkori templeid.

Juht tuleb hommikul õigeks ajaks. Ilm on pilves. Küsin juhilt, kas tema arvates hakkab täna sadama. Ta ütleb veendunult, et ei, aga see võib olla lihtsalt soovimatus halba infot edastada.
Laseme tal viia ennast sinna, kuhu ta ise paremaks peab. Ta küsib, kas tahame minna sinna kaugele Banteay Srei juurde. Kuna see on Lonely Planeti andmetel vaata et parim tempel, mis tuleb ilmtingimata ära näha, siis otsustame, et läheme. Sõidame templipiirkonna sissepääsuvärava juurde ja ostame piletid. Piletitädi seletab, et ühepäevapiletitega ei tohi alast välja minna ega saa pileteid teistsugusteks ümber vahetada.
Maa Banteay Sreisse on igatahes tõesti pikk. Sõidame pärast piletite ostmist tükk aega külavahel. Ühes kohas jääb juht seisma. Seal on koht, kus keedetakse palmimahla.

Meile antakse proovida palmimaiustust ja mingit puuvilja. Kui ära hakkame minema, küsime ise, kas peaksime raha andma. Juht ütleb, et andke 1000R (2,90 EEK).

Jõuamegi Banteay Sreisse. Jüri ja Olavi esimene spontaanne reaktsioon (mille Jüri välja ütleb) on: «Ja see pidi olema üks paremaid?» Nagu peagi näeme, on see hinnang selgelt liialdatud.

Otse sissepääsu kõrval on kari kaubitsejaid, kes pakuvad (valdavalt Angkori-teemalisi) postkaarte, raamatuid ja igasugu pudi-padi. Omapärane on asja juures see, et turistide laushäirimise vältimiseks on maha pandud nöör, mis ilmselt tähistab piiri, millest kaubitsejatel on keelatud üle astuda. Naljakas on vaadata, kuidas iga turisti möödudes kaubitsejad nööri taga meeleheitlikult karjuvad, kätega vehivad ja üle piiri küünitavad:

Selline kohalike võimude hoolitsev suhtumine turistidesse on lausa liigutav. Olavi, kes jõuab templi vaatamisega valmis enne teisi, seisab nöörist 10–15 meetri kaugusele, vaatab rahulikult ringi ja naudib seda, kuidas kaubitsejad tõmblevad, nagu meeleheitlikult lõksust välja rabeleda püüdvad metsloomad. See-eest jääb tal aga nägemata Andruse märgatud omapärast suguühet kujutav bareljeef.

Sõidame tagasi kompleksi keskuse suunas, kus templite kontsentratsioon on suurem. Tee ääres paistavad palju uhkemad varemed kui see Banteay Srei. Juht sõidaks neist häirimatult mööda, aga Olavi käsib tal kinni pidada. See tempel on juba tõeliselt vägev. Sinna saab päris kõrgele otsa ronida, kuigi see nõuab mõningat ettevaatlikkust, sest astmed on kohati väga kulunud ja järsud. Olemasolevate kaartide järgi selle objekti nime päris kindlalt tuvastada ei õnnestu – see on tõnäoliselt Pre Rup, aga võib-olla hoopis Preah Khan.

Edasi läheme juba juhi soovitamist mööda. Järgmine tempel on Ta Prohm:

Selle templi omapäraks on see, et suur osa territooriumist on kaetud hiiglaslike kiviplokkidega, millest ei pääse mööda:


Nagu näha, on ka siin templi restaureerimistööd pooleli.
 
 
Angkori templid ja hüvastijätt Siem Reapiga (2. osa)
Tagasi Vietnamisse
Ekskursioon Mekongi jõe deltasse
Ekskursioon Mekongi jõe deltasse (2. osa)
Ekskursioon Cu Chi sõjaväljale
Hue
Hue (2. osa)
Huest Hanoisse
Viimane väljasõit
Lahkumispäev
Lõpetuseks
 
 
 


(C)2005/2019 Olavi Jaggo, e-mail: olavi.jaggo@gmail.com

Avalehele