Indo-Hiina espitsjoon 2005

Tiitelleht
Sissejuhatus
Tallinnast Hanoisse
Hanois
Hanoist Halongi ja tagasi
Bussisõit Laosesse
Laose piirilt Vientiane'i
Vientiane'ist Vang Viengi
Vang Vieng: teine päev koos vägeva peoga
Vang Vieng: raske hommik pärast vägevat pidu
Vang Viengist Luang Prabangi
Luang Prabangis
Tagasi Vientiane'i
Laosest Kambodžasse
Phnom Penhis
Phnom Penhist Siem Reapi
Siem Reapis
Angkori templid ja hüvastijätt Siem Reapiga

 

Angkori templid ja hüvastijätt Siem Reapiga (2. osa)

Siis tuleb üks suuremaid templeid – Angkor Thom, täpsemalt selle üks osa nimega Bayon. Seal jätab autojuht meid omapead lonkima, leppides kokku kellaaja, millal ta meiega taas kohtub ja edasi viib.

Angkor Thomi käikudes lendas ringi nahkhiiri, aga kahjuks ei õnnestunud ühtegi neist pildile püüda.

Järgmine tempel on Baphuon. Seal käivad suurejoonelised restaureerimistööd ja suur osa templist on külastajatele suletud.

Siis tuleb väike, kuid kõrge sümpaatne torn nimega Phimeanakas:

Varsti ongi aeg kohtuda autojuhiga, kes viib meid kaheks tunniks Angkor Wati. Teel sinna vaatame aga omapärast silda:

...ning ostame ja saadame postkaarte liikuvast postkontorist:

Angkor Wat on väga suur tempel ja seal on palju ronimist.

Kui Angkor Wat vaadatud, on kell 5 ja juht teeb meie ekskursioonile lõpu, kuigi jõuaksime vaadata ühe templi veel. (Pilet kehtib päikeseloojanguni, mis võiks alata kuue paiku.)

Minule tundub, et ühest päevast piisab Angkori templitepiirkonnaga tutvumiseks täiesti, sest eri templite varemed on üsna ühesugused.


Üks vaatamisväärsus Angkoris, mida ma ei suuda kuidagi mainimata jätta, on jaapanlannad.

Tagasi linna sõites pakub juht meile võimalust minna ühte restorani, kus on rootsi lauast söömine ja külalistele etendatakse samasugust tantsu nagu templibareljeefidel. Kuidas saaksime keelduda? Esmalt viib juht meid siiski hotelli, jättes meile poolteist tundi aega pesta ja puhata. See kulub tõesti marjaks ära, sest oleme lõõskava päikese all ronides jubedalt higistanud. Samas meil siiski vedas – suure osa päevast oli ilm pilves. Ka juht märgib, et meil vedas ilmaga, sest tavaliselt on sellel aastaajal palju palavam.
Kokkulepitud ajal viib juht meid restorani ja jääb ise välja ootama. Üritus osutub ootustele igas mõttes vastupidiseks: süüa on rikkalikult ja väga erinevatele maitsetele, aga tantsutüdrukutel on lubamatult palju riideid seljas. Toidud on jaotatud teemade kaupa, kusjuures sushi ja yakusashi on millegipärast Lääne toitude sektsioonis. Etendus kestab 19.20–20.20, siis tormavad kõik välja. Meiegi läheme ära – väga ei tahaks, aga imelik on ainukestena istuma jääda. Väljas on juba kottpime. Vastu (Kambodža mainest tingitud ja arvatavasti liialdatud) ootusi ei vii juht meid kuskile metsa, vaid hotelli tagasi. (Meie olemise teeb muidugi julgemaks ka see, et juht käis hotellis sees ja näitas seal nägu.) Teel restorani oli ta näidanud meile palmiveini müüjaid tänava ääres. Gaanas käinud Andrus ja Jüri on peaaegu iga päev rääkinud sellest, kui hea asi oli palmivein. Nüüd palume juhil viia end palmiveini proovima. See on imeliku hapu maitsega. Andrus seletab, et otse palmist oli palju parem.
Edasi pakub juht, et viib meid massaaži saama (ja arvata võib, et mitte ainult). Iseenesest pole see paha mõte, aga meil on kõhud nii täis, et ei taha mingist massaažist mõeldagi.
Juht küsibki kogu tänase päeva eest ainult 30 USD (350 EEK). Ise nuputasime, kas ta küsib restorani viimise eest juurde 5 USD (59 EEK) või 10 USD (120 EEK). Me ei tulnud üldse selle peale, et ta selle eest lisaraha ei võtagi.
Mõistagi pakub juht, et viib meid homme lennujaama, aga kui ta poleks sellest juttu teinud, oleksime ise küsinud, sest me oleme temaga täitsa rahul. Nagu mitmel korral varem, oleme meie mõelnud minna lennujaama pigem liiga vara kui liiga hilja. Praegu oleme otsustanud, et kuna lennuk läheb 13.30, hakkame hotellist liikuma kell 11. Juht ütleb, et nii vara pole mõtet, läheme kell 12. Pakume 11.30, aga muidu nii alandlik juht on seekord paindumatu, seepärast jääme 12 juurde.


Hommikul jõuame veel linna peal käia. Ühes plaadipoes tuuakse kuskilt kohale kast pornovideotega, mida avalikult müügil ei ole. Näeme ka suurt natuke Kadaka turu stiilis turgu. Imestust äratab seal see, et müüjad ei torma kohe kallale, vaid ootavad, kuni klient nendega suhtlema hakkab. Siin on meeleolu hoopis teistsugune kui templite juures. Ju nad ei ole turistidega harjunud. Ostame viimaseid Kambodža suveniire.
Juht on siiski kohal kell 11.30. Kuna hotelli internetiühendus on eile õhtust saadik maas, pole meil põhjust sinna kauemaks jääda, seepärast sõidame ära lennujaama. Juhiga me enne rahast ei räägi, kohapeal küsib ta 5 USD (59 EEK). Kui järele mõelda, siis on ta päris tore mees. Kui keegi sinnakanti minna kavatseb, siis siin on juhi andmed:

Ka riigist lahkumisel keerab ametnik inimesele näkku veebikaamera. Ja rahvusvahelistel lendudel on lennujaamamaks suurem – 25 USD (290 EEK).
 
 
Tagasi Vietnamisse
Ekskursioon Mekongi jõe deltasse
Ekskursioon Mekongi jõe deltasse (2. osa)
Ekskursioon Cu Chi sõjaväljale
Hue
Hue (2. osa)
Huest Hanoisse
Viimane väljasõit
Lahkumispäev
Lõpetuseks
 
 
 


(C)2005/2019 Olavi Jaggo, e-mail: olavi.jaggo@gmail.com

Avalehele