Indo-Hiina espitsjoon 2005

Tiitelleht
Sissejuhatus
Tallinnast Hanoisse
Hanois
Hanoist Halongi ja tagasi
Bussisõit Laosesse
Laose piirilt Vientiane'i
Vientiane'ist Vang Viengi
Vang Vieng: teine päev koos vägeva peoga
Vang Vieng: raske hommik pärast vägevat pidu
Vang Viengist Luang Prabangi
Luang Prabangis
Tagasi Vientiane'i
Laosest Kambodžasse
Phnom Penhis
Phnom Penhist Siem Reapi
 

Siem Reap

Kuna meil on Lonely Planeti raamat, siis teame ka, milliste vaatamisväärsuste vastu siin huvi tunda. Esmalt läheme krokodillikasvandusse (Siem Reap Crocodile Farm).

Tuktukijuhile maksame 3 USD (35 EEK) ja kasvanduse pilet maksab 2 USD (23 EEK). See on väga huvitav asutus ja üldse mitte haisev, nagu Lonely Planeti raamat väidab. Krokodillid lesivad kümnete kaupa hunnikus, kõnnivad üksteisest üle, astudes vahel teisele peaaegu silma ja üleastutav ei tee väljagi. Mõni krokodill hoiab pead üleval ja püsib pikka aega liikumatult selles asendis, nagu oleks ta topis. Kõige huvitavam on see, kui aeg-ajalt mõned krokodillid võitlema hakkavad.

Tagasi läheme jalgsi, sest tee on tuktukisõidust meeles ja maa ei ole pikk.

Tee peal istume vietnami nimega kohvikus (mis on, nagu selgub, kuulus rahvusvaheline kohvikukett), kus sööme kooki ja joome kokteili. Meie saabudes on teenindajaks hästi ilus tibi, aga kui oleme juba tellimuse esitanud, asendavad teda inetumad.

Muide, siin ei lõõska päike, vaid on pilves, taevas on täitsa hall. Ka taksojuht mainis, et meil veab ilmaga. Sel ajal, kui krokodillikasvanduses oleme, lööb isegi välku. Meile tundub, et hakkab sadama, aga ei hakka.

Järgmiseks sihtkohaks võtame miinimuuseumi (Land Mine Museum). See on linnast lõuna poole ja suurest teest natuke kõrval, seepärast võtame tuktuki. Hinda ei õnnestu kaubelda alla 1 dollari (12 EEK) nägu. Poole tee peal märkab juht, et tal on kumm tühi, ja jätab sõidu pooleli. Anname talle ühe dollari, kuigi ta tahaks kangesti kaht (23 EEK) ja kõige rohkem meeldiks talle üldse, kui me ootaksime, kuni ta kummi ära vahetab. Võtame teise tuktuki ja maksame sellele 2 dollarit. Sõidame tüki maad küla vahel. Juht pakub, et viib meid veel 2 dollari eest pärast linna tagasi. Nõustume, sest tõesti ei viitsi seda külavaheteed ise kõndida.
See on natuke ebatavaline muuseum, seepärast räägin teile ajaloost. Muuseumi asutas mees nimega Aki Ra. Lapsepõlves oli ta Punaste Khmeeride ja Vietnami armees sõduriks ning paigaldas ülemuste käsul suure hulga miine. Pärast sõja lõppu hakkas ta tegelema miinide otsimise ja kahjutustamisega. Meie reisi ajaks oli ta jõudnud kahjutuks teha umbes sama palju miine kui omal ajal paigaldas. Aastal 1999 asutas ta muuseumi, kuhu paigutada tuhandeid enda aastatega kahjutustatud lõhkekehi ja näidata inimestele nende ohtlikkust. Aga siis keelasid kohalikud võimud tal muuseumipidamise ära. Põhjus selgus mõne aja pärast – üks kohalik võimur asutas oma relvastusmuuseumi, mille väljapanek on kuulu järgi üsna lahja. Aki Ra ei tohi muuseumi muuseumina pidada, s.t. ei tohi sissepääsu eest tasu võtta. See tähendab, et muuseum finantseerub ainult külaliste annetustest. Muuseumi töötajad on vabatahtlikud. Seal võis ringi liikumas näha ka mitut miinidest vigastada saanud santi, kes elavadki seal.
Ühesõnaga, see on väärt üritus, mida tasuks toetada. Neil on ka veebisait.



Sellised lõhkekehad olid sätitud maha kukkuma ja plahvatama, kui mööduja astus maapinnast natuke kõrgemale tõmmatud traadi otsa.

Pärast muuseumikülastust sõidame linna tagasi. Viime vahepeal hangitud asjad hotelli ja läheme kondama. Kõik on nõus, et see päev on asja ette läinud.

Linna peal on näha plakateid, kus kutsutakse sõitma hiljuti avatud lennuliinil Luang Prabang – Siem Reap. Kurat. (Siiski tuleb tunnistada, et tänu sellele, et me sellest ei teadnud, saime Phnom Penhi näha, mis oli tore.)

Leiame linnast plaadi- ja raamatupoode. Lonely Planeti Kambodža-raamat ei maksa siin enam 2 (23 EEK), vaid 11 USD (130 EEK). Olavi näeb ühel tänavakaubitsejal huvitavat DVD-d. Müüja küsib 6 USD (70 EEK). Olavi peab seda hinda paljuks ja hakkab ära minema. Müüja küsib 5 USD (59 EEK). Olavi pakub 4 (47 EEK). Müüja ütleb, et ei saa, ta ise maksis selle eest 4. Nii väga Olavi seda DVD-d ka ei taha. Ta astub eemale, aga kuna teised jäävad veel sinna, ei lähe ta kaugele, vaid kõigest mõne sammu kaugusele. Müüja hüüab, et võta siis 4 dollariga. Olavi võtabki.
Üleüldse üllatab, et siin ei taheta tingida. Muusikaplaatide müüja ei lase üldse hinnast alla ja kaup jääb katki. On see idamaa või ei ole?
Läheme edasi ja leiame plaadipoe, kus Olavil juhtub intsident. Tal on, nagu mäletame, kaasas natuke aega tagasi ostetud DVD. Samasugune on müügil ka selles poes. Olavi valib välja kaks CD-d, aga kassas istuv vanamees peab ka Olavil kaasas olevat DVD-d enda omaks ja nõuab selle eest kolme dollarit (35 EEK). Olavi püüab selgitada, et see pole poest, vaid oli tal poodi tulles kaasas, aga vanamees ei oska praktiliselt üldse inglise keelt ning vangutab pead ja kordab: 3$. Olavi jätab osta kavatsetud CD-d sinnapaika ja hakkab enda DVD-ga välja minema. Üllatuslikult ei takista vanamees teda.

Õhtust sööme uhkes vabaõhurestoranis. Kui lõpetame, on juba pime.

Ohutuse mõttes mõtleme, et ehk läheks hotelli tuktukiga. Juht küsib 3$, siis 2$ (23 EEK), aga 1$-ga (12 EEK) ei nõustu. Kuna hotell on suhteliselt lähedal, läheme jalgsi ja satumegi õigesse kohta.
Muide, hotelli fuajees on kolm internetiühendusega arvutit. Kiirus on OK, aga tasu suhteliselt kõrge.

Öösel ei lase magada kohutav koerte haukumine-ulgumine-purelemine. Peaks hotelli vahetama.
 
 
Angkori templid ja hüvastijätt Siem Reapiga
Angkori templid ja hüvastijätt Siem Reapiga (2. osa)
Tagasi Vietnamisse
Ekskursioon Mekongi jõe deltasse
Ekskursioon Mekongi jõe deltasse (2. osa)
Ekskursioon Cu Chi sõjaväljale
Hue
Hue (2. osa)
Huest Hanoisse
Viimane väljasõit
Lahkumispäev
Lõpetuseks
 
 
 


(C)2005/2019 Olavi Jaggo, e-mail: olavi.jaggo@gmail.com

Avalehele