Karjala espitsjoon 2003

Tiitelleht
Saateks
Eesti-Vene piir
Kingissepp
Peterburi: esimene päev
Peterburi: teine päev
Viiburi
Vahelugemist: välismaalastehinnad
Sortavala
Valaam
Sortavala-Petrozavodsk
Petrozavodsk-Šeltozero-Petrozavodsk
Kizhi
Petrozavodsk-Kivatš-Medvežjegorsk
Medvežjegorsk-Povenets-Kem
Solovets
Kem-Belomorsk

teekonna kaart

BELOMORSK-KOSTOMUKŠA

Belomorskist ära viiv maantee ei ole ainuüksi autode pärusmaa:
lehmad Belomorski lähedal maanteel

hästi ilus veekogu Belomorski juures

Selgub, et Kostomukšasse on tõesti ehitatud ilus uus maantee:
Kostamuselt kagusse viiv tee

Kehva teed peaaegu ei ole, vast paarkümmend kilomeetrit, kui õigesti mäletan. Seal käib vägev ehitamine. Üldse nägime Venemaal rajatavat päris palju uusi maanteid.

KOSTOMUKŠA
vene k. Костомукша
soome k. Kostamus
aastal 1977 mäe- ja rikastuskombinaadi juurde rajatud asula (linn a-st 1983), mis oli nõukogude ajal tuntud selle poolest, et soomlased käisid seal kõvasti ehitamas

Kostomukšasse jõudnud, võtame kõigepealt ette Olegile helistamise. Seda raskendab see, et ta on andnud meile kohalikud viiekohalised telefoninumbrid, kaugvalimiskoodi aga mitte. Õnneks on üks Vene mobiilifirma saatnud meile tere-tulemast-sõnumi infotelefoni numbriga. Sealt õnnestub Kostomukša kood järele küsida ja varsti räägimegi juba Olegiga. Me ei ole ikka veel päris kindlad, kui rõõmus ta meiega kohtumise üle on, aga ta lubab kohale tulla. Siis paneme tema ettepanekul oma auto tasulisse parklasse koerte valvsa pilgu alla:
parklat valvavad koerad

Oleg sõidutab meid risti-põiki läbi linna ja ümbruskonna. Peamised vaatamisväärsused paistavad olevat uued moodsad poed. Oleg näitab ka soomlaste ehitatud elumaju, rõhutades mitu korda, et need on hoopis paremad kui venelaste ehitatud. Ühes kaugemas rajoonis on ka mõned väiksemad eestlaste ehitatud majad.

Ehkki linn on uus, on ka siin õigeusu kirik:
Kostamuse õigeusu kirik
Kristuse kuju kiriku eessilt kiriku ukse kõrval

Parempoolsel pildil on silt põhjalike juhistega, millistena naistel kirikusse minna ei sobi. Alumisel pildil on näide korralikust riietusest, millega on igati sünnis pühakotta siseneda. S.t. peaasi, et rätik on peas, kõik muu võib välja paista:
Kostamuse kirik seest

Edasi selgus, et kirikus on väga inetu pildistada, kui sul ei ole selleks õnnistust. Personalil väga polekski midagi, aga jumal panevat hirmsasti pahaks. Õnnistuse saamiseks tuli maksta kassasse 50 rubla.

Üllatavalt selgus, et Kostomukšasse ehitatakse ka katoliku kirikut. See on peaaegu valmis, suur, valge ja kole - veel jubedam kui sektantide kultusekoda Tallinnas Narva maanteel.

Kostomukša asub Kontokkijärve (Kontokkijärvi) ääres. Sellel pildil on vaade linnale järve vastaskaldalt:
vaade Kostamusele üle Kontokkijärve

Kostomukša linn elab eelnimetatud kombinaadist. Nüüd ei ole see küll enam riigiettevõte, vaid aktsiaselts, aga ikkagi, kui kombinaat pankrotti peaks minema, oleks linnaga jokk. Linnas on mitmel pool hiidplakateid, milles kombinaat kuulutab, et ta hoolitseb linna ja selle elanike eest. Keset linna asub ka kombinaadi autahvel:
Kostamuse kombinaadi autahvel

Veel mõned linnavaated:
koolimaja Kostamuses
korvpalliväljaks koolimaja kõrval
Kostamuses jalgratas aknast väljas

Sõidutanud meid tükk aega linnas ringi, näitab Oleg meile kätte maja, mille aadressi see Valentina-nimeline naisterahvas meile laeval andis. Teisel katsel leiame ka küllakutsuja juba kodust. Oleg lubab meile homme kombinaati näidata (sest just seal ta töötab). Valentinal on meie nägemise üle hirmus hea meel. Kui me poodi läheme, annab ta meile lausa võtme, et me ei peaks sisse tulles enam helistama. Me saame duši all käia, millega tuleb perenaise sõnul küll kiirustada, sest soe vesi, mida on ainult nädalavahetustel, võetavat pühapäeva õhtul mingil ajal ära. Lahkest pakkumisest pesu pesta me Valentina pealekäimisele vaatamata siiski loobume. Õhtusöögi juurde käib ka viin, kusjuures võõrustajas tekitab hämmastust see, kui ma klaasi ühe sõõmuga tühjaks ei joo - ega ma ometi karsklane ei ole? Korter ise on väga kena:
suur mängukoer kapi otsas

Nagu selgub, õpib Valentina tütar soome keelt, poeg, rumaluke, aga ema manitsustest välja tegemata karjala keelt, mida kellelegi tarvis ei ole. Valentina räägib veel, et hirmus kahju, et tema mees ära on sõitnud, muidu viiks ta meid kalale. Kostomukša linn olevat aga veel mitte väga ammu olnud suletud piirkond, kuhu karjalasi üldse ei lastud. Ja muidugi kuuleme sellest, kuidas pea kõikide karjala tüdrukute unistus on soomlasele mehele saada. Ka teiselt poolt on huvi mõistetavatel põhjustel täiesti olemas.
 

Kostomukša: teine päev
Kostomukša: teise päeva õhtu
Kostomukša - Olonets
Staraja Ladoga
Lõpetuseks


(C)2003/2019 Olavi Jaggo, e-mail: olavi.jaggo@gmail.com

Avalehele