Karjala espitsjoon 2003

Tiitelleht
Saateks
Eesti-Vene piir
Kingissepp
Peterburi: esimene päev
Peterburi: teine päev
Viiburi
Vahelugemist: välismaalastehinnad
Sortavala
Valaam
Sortavala-Petrozavodsk
Petrozavodsk-Šeltozero-Petrozavodsk

teekonna kaart

KIŽI

Teele asume kell üheksa hommikul pärast kiiruga söödud hommikueinet hotellis. Sõiduvahendiks on jälle kiirlaev, millest pead välja pistma väga ei kipu:
Petroskoi-Kiži laev tahapoolelaevajuhid

Järv on täis väikesi saarekesi nagu alloleval pildil. Kellel on terav silm, märkab võib-olla paremal tillukest purjekat:
Petroskoi-Kiži laevalt saared ja purjekas

Kiži sadamas äratavad meie tähelepanu hiiglasuured reisilaevad, mille kõrval meie oma on nagu pähklikooreke.

Läheme turistidemassi järel kassa juurde, kus on pikk saba ja tuttav probleem välismaalasehindadega (vabandust, hinnasoodustusega SRÜ kodanikele). Siin nööritakse võõraid eriti räigelt - venelase pilet maksab 55 rbl., välismaalase oma 335 rbl. Ütlen kassapidajale: «Четыре билета, пожалуйста.» Ta küsib igaks juhuks üle, et kas ilma ekskursioonita. (Ekskursiooni saab lisatasu eest.) Mul õnnestub ladusalt vastata, ta küsib 220 rbl. ja annab piletid. Keegi ei küsi, kas oleme välismaalased või mitte. Aga rõõmustada on vara: sissepääsu juures on piletikontrollija, kes vaatab, et meil on piletid ilma ekskursioonita, ja loeb meile seepärast pikalt sõnad peale, mida kõike teha ei tohi. Noogutan ja ütlen «да», kuni meil viimaks õnnestub oma välismaisust paljastamata edasi minna.

Esimene ja peamine vaatamisväärsus on muidugi kuulus Kiži kirik, mille 22 kuplit ei sära sugugi kuldselt päikese käes nagu postkaartidel. Põhjus on muidugi selles, et täna on pilves ilm.
Koos kõrvalkirikuga on kupleid 33, mis on Jeesuse vanus. Muide, Venemaal paistavad kõik teadvat, et Jeesus suri 33-selt. Kui minu käest mõni päev hiljem vanust küsiti ja ütlesin, et olen 33, vastas venelane kohe - aa, Jeesuse vanus.

Kiži kirik
Kiži kiriku torn ja lindKiži kiriku tornid

Kirikukompleksi õuel on väike kalmistu:
Kiži kirikukalmistu

Kiži on palju väiksem kui Valaam (natuke Aegnast väiksem) ja asub 500-saarelises Kiži skääristikus (nii seda nimetataksegi):
vaade Kižilt merele

Kui oleme natuke aega Kižil olnud, sõidavad kolm hiidlaeva üksteise järel ära, pugedes läbi väinadest saarekeste vahel, kust ei usukski, et sellised mürakad läbi mahuvad:
suured laevad lähevad Kižilt ära

Lisaks kirikule on Kižil vabaõhumuuseum, kuhu on veetud kokku maju mitmelt poolt Karjalat.

maja Kiži muuseumis
Selles majas võtab meid (ja teisi turiste) vastu jutukas tädi, kes räägib innustunult, kuidas vanasti elati. Jutt läheb õieti lahti sellest, kui ma vaatan ukse kõrval seisvat imelühikest voodit ja küsin, kas vanasti olidki inimesed nii väikest kasvu. Tädi näitab, et voodi käib tegelikult leidliku mehhanismi abil pikemaks - päeval lükati ta lihtsalt kokku, et ta vähem ruumi võtaks. Tädi räägib pikalt-laialt endisaegsest elust ja näitab mitmesuguseid majatarbeid, mis on lihtsatest vahenditest hämmastava leidlikkusega tehtud. Veel seletab ta meie ümber kogunenud huvilistele, et vanasti ei olnud vene külades ühtegi joodikut. Viina võeti ainult pitsike eriti tähtsate sündmuste puhul, näiteks kui linnast arst vm. tähtis külaline saabus.

Vabaõhumuuseumis on igasugu taluhooneid - aitu, saunu jms., aga ka pisike kirik, mille kellad löövad hästi ilusti:
kellaga pisikiriku lagi ja seinadkellaga pisikirikus Jeesus
pisikirikus seinamaal

Vabaõhumuuseum saab otsa, aga laevani on veel aega ja otsustame mööda kallast saarele ringi peale teha. Jõuame külasse, kus on mõned elu- ja ametimajad. (Kižil olevat 79 püsielanikku.) Külal on oma kalmistu:
Kiži külakalmistu

Jõuame ringiga tagasi sadama juurde ja märkame, et siinpool on valveta värav - kes teaks tulla siitkaudu, selle asemel et minna masside järel kassa juurde, saaks ilma rahata sisse. Aga sissepääsutasu pole nii hirmus suur ja asi on igatahes seda väärt.

lilled Kižiltükk vasakpoolsest pildist suurendatuna

Me sõidame laevaga Petrozavodskisse tagasi ja asume autoga teele põhja suunas.

Muide, me ei saagi teada, kas Kiži õige hääldus on «kiiži» või «kižii». Ühed venelased hääldavad nii, teised naa, ja üks, kelle käest küsisime, ütles, et ta ei teagi, kumb õige on.


Lisatud 2019:
Venekeelne Wikipedia ütles varem, et mõlemad hääldused on õiged, praegu aga, et õige on rõhutada 1. silpi.

 

Petrozavodsk - Kivatš - Medvežjegorsk
Medvežjegorsk - Povenets - Kem
Solovets
Kem - Belomorsk
Belomorsk - Kostomukša
Kostomukša: teine päev
Kostomukša: teise päeva õhtu
Kostomukša - Olonets
Staraja Ladoga
Lõpetuseks


(C)2003/2019 Olavi Jaggo, e-mail: olavi.jaggo@gmail.com

Avalehele