Lõuna-Hiina espitsjoon 2003

Tiitelleht
Sissejuhatus
Idee ja ettevalmistused
Sissejuhatavat infot Hiina kohta
Reis algab
Hongkong
Shenzhen

GUANGZHOU

Guangzhou (standardhääldus "kuangtšou"): Guangdongi provintsi keskus, 7.1 milj. el. Lõuna-Hiina tähtsaim linn. Vanas kirjaviisis Kanton — selle järgi sai nime kantoni keel. Midagi Hiina Tartu taolist seega.
Üks Guangzhou vaatamisväärsusi on Shamian — väike saareke, mis aastasadu tagasi eraldati esimeste Hiinasse tulnud euroopa kaupmeeste elukohaks.

Shenzhenist Guangzhousse on umbes 120 km. Rong sõidab tund aega, siis tuleb esimene peatus. Me ei tea, kas see on Guangzhou, aga kuna kõik lähevad maha, läheme meie ka. Käime suures pikas sünges jaamatunnelis. Näeme silti: jaamast väljumisel näidake pilet ette. Õnneks on meil piletid veel alles. Kuskil poole tunneli peal on seina ääres laud sildiga "hotellide reserveerimine". Meid hüütakse sealt väga ägedalt. Otsustame minna vaatama. Pärast pikka puuingliskeelset seletamist pakutakse meile kesklinnas asuvas hotellis kaht kahest tuba, kumbki 230Y. Võtame. Neiu, kes meiega vestles, viib koos ühe mehega meid läbi pikkade tunnelite ja treppide maa-alusesse garaaži. Istume mikrobussi ja hakkame sõitma. Ei mingit piletite ettenäitamist. Neiu räägib pidevalt mobiiliga. Poole tee peal ütleb ta meile, et kuna hotell on just neljanda tärni saanud, on hind 260Y — kas oleme nõus. Mis meil üle jääb? Mõistatame, kui kõrgele jõuab hind tõusta selleks ajaks, kui me kohale jõuame.
Tüki aja pärast ütleb neiu meile pärast järjekordset telefonikõnet, et hind on hoopis 270Y tuba, aga kuna ta lubas meile 260-jüaanist hinda, siis maksab ta vahe meile kinni. Ta annabki Margusele 20Y. Nii et siiski aus inimene. Hotell (nimega "Sanyu") on ilmatu vägev, jooksupoiss tassib meie seljakotid üles jne. Siingi on vannitoas igaühele hambahari (see on, nagu edaspidi näeme, Hiinas üldine komme — ainult ühes hotellis tuleb oma hambahari välja võtta), sellele lisaks aga ka kamm. Telerit, teed jms. pole vist enam mõtet mainidagi. Tunnelineiu tuli meiega üles ja veendus, et oleme tubadega rahul. Kasutame juhust ja küsime temalt, kuidas Guilini sõita. Ta soovitab võtta piletid võimalikult vara, kuna uue aasta eel olevat kohti vähe.


Hotellitoa aknast paistnud veeta bassein.

Margus jagab meiega omapärast kogemust WC-s. Kui ta poti peale istunud, tulnud alt ühtäkki seebiveepahmakas ja desinfitseerinud ta korralikult ära.
Seame end sisse ja läheme siis otsima, kuidas saab Guilini sõita.
All registratuuris uuritakse meie palvel välja, et lennuk maksab 590Y. Bussi hinda ei tea, aga nad ütlevad bussijaama nime, kuhu minna. Selle asukoha leidmine valmistab aga suuri raskusi. Tohutu pika sagimise järel kutsuvad nad appi jooksupoisi, kellel on suur linnaplaan. Meile näidatakse, et hotell on siin, jaam siin. Õnneks on Lonely Planeti raamatu skeemil see jaam peal (hotelli ei ole). Vahemaa on päris pikk ja registratuurineiu kirjutab meile jaama nime taksojuhi jaoks üles, aga me läheme ikkagi jala, sest tahame niikuinii linna näha.
Hotelli juures on suur siseõu, mille ümber on kõrged majad. Üks neist paistab olevat meie omast luksuslikum hotell. Läheme kangi alt välja ja satume üsna põhjakihi moodi tänavatele. Kohe nurga peal on asjandus nimega "Ticket Office". Läheme sisse. Küsin, kui palju maksab bussipilet Guilini. Neiu helistab kuhugi ja annab siis toru mulle. Torust öeldakse 600. Mõtleme, et kui hinnad on võrdsed, siis sõidame juba parem lennukiga. Muidugi otsustame igaks juhuks bussijaamas ära käia.
Peagi oleme suurel tänaval. Näeme nurga peal tordipoodi, kus on neli torti. Edasi on tee peal reisibüroo. Läheme sisse, väikeses ruumis on kaks lauda, ühe taga magab noor naine, teise taga noor mees. Teretan, naine ärkab üles. Inglise keelt ta ei oska, aga kui ütlen "Guilin," saab ta teisel korral aru ja ütleb üsna järsult: "Meiyou!"
Võtame päikese järgi suuna bussijaamale ja läheme. Siin-seal on silte tänavanimedega, aga nendest on vähe kasu, sest raamatu kaardil on ainult kõige suuremate tänavate nimed. Vaatame pidevalt ringi, kas kuskil on kaarte müüa, ja peagi leiame üsna hea Guangzhou kaardi. See on hiinakeelne, aga osa tänavanimesid on ka inglise keeles. Kuni Jüri kaarti uurib ja kaupleb, läheme Margusega kõrvale plaadipoodi. Esimesel pilgul on ainult hiina asjad, aga siis näen ka riiulit mõnekümne Lääne plaadiga — Atomic Kitten, Enigma jne., kõik 12Y/tk. Pole midagi, mida tahaksin. Lasen pilgu üle hiina plaatide. Küll ostaksin, kui teaksin, mida osta. Olen juba lahkumas, kui mu treenitud pilk jääb pidama tuttaval sõnal "Hui". Astun ligemale ja näen, et laulja nimi pole mitte lihtsalt mingi Hui, vaid lausa Sam Hui. Purskan naerma ja näitan plaati Margusele, kes hakkab samuti naerma. Kõigest väest hüsteerilist naeru alla surudes lähen selle plaadiga kassa juurde. Plaat maksab nagu kõik teisedki 12Y.
Jüri ostetud kaardiga on õige tee otsimine kergem, minna tuleb aga päris kaugele. Pikapeale hakkab saastatud õhk mõju avaldama. (Tunne on umbes nagu meil 20 aastat tagasi Narva maantee ääres, ainult et siin on igal pool selline tossune õhk.) Kilomeetrite viisi jala kõndides on kange tahtmine kopsud õhku täis tõmmata, aga ei saa. Maskidega on siiski vaid üksikud inimesed (paar tükki päeva jooksul). Muide, kui Hongkongis on liiklus vasakpoolne, siis Suures Hiinas parempoolne. See on hiinlaste põhimõte "üks riik, kaks süsteemi". :-)
Mitmel pool on majade ees väikesi mandariinipuid, umbes nagu alloleval pildil. See on ilutaim. Mandariinid nägid välja päris ehtsad, aga me igaks juhuks ei korjanud ühtegi — äkki pannakse pahaks.

Teel bussijaama satub meile ette mingi park, kuhu saab 8Y eest sisse. Väljast on näha ilusaid ehitisi. Kuna bussijaama pole kiiret, läheme sisse. See on Huanghuagangi park, mis on rajatud 1911. aasta kodanliku revolutsiooni kangelaste mälestuseks. Värava juures on pudipadipood, kust ma ostan paar kingitust. Siis läheme mööda pikka alleed põhirajatise juurde, milleks on suur mälestusmärk. Selle taga lähevad rajad metsa. Kui sinna minema hakkame, ilmuvad mälestusmärgi juurde tüdrukud, kelle ma ristin nende kiledate häälte järgi antisireenideks. Nad tunduvad millegipärast hüüdvat, et sinna ei tohi minna, ja "meiyoud" muutuvad seda valjemaks, mida kaugemale me läheme. Igaks juhuks läheme siis tagasi nende juurde. Selgub, et milleks muuks meid ikka vaja oli kui poodi. Selles poes on suhteliselt kallid ja mõttetud asjad. Laseme endale igasugust kola näidata ja kõnnime kõigutamatult jälle välja.
Nüüd pääseme takistamatult puude vahele. Hiina pargiplaneerijatele ei teeks paha graafiteooria algkursus — igal pool on tupikud, kust tuleb tuldud teed tagasi minna. Ühes kohas on silt "Make our park your home". Selle üleskutse juriidilisi tagajärgi arutades jõuame kohta, kus on puude all paarkümmend lauda, mille peal neljased seltskonnad mängivad mah jonggi ja kaarte. Natuke maad edasi mängivad neli-viis paari hiina malet. Astume kiibitsejate sekka ja vaatame natuke aega pealt. Keegi ei pööra meile tähelepanu.
Kõnnime veel mõnda aega pargis. (Kui tahate, võite vaadata pilte.) Siis läheme edasi bussijaama poole, vaieldes Jüriga selle asukoha üle, sest ühe kaardi järgi on see ühel pool väljakut ja teise järgi teisel. Bussijaamast leiame kassad ja hiinakeelsed sõiduplaanid. Guilini pole kuskil näha. Nagu raudteejaamaski on seal ala, kuhu pääseb ainult piletiga. Küsin kontrollija käest, kust osta piletit Guilini, ja ta näitab kassa peale. Ilmselt on siin ükskõik, mis kassasse minna. Piletimüüjaga suhtlemine läheb üllatavalt kergesti, välja arvatud seletamine, mida tähendab "homme". Olukorra lahendab Jüri, võttes välja paberi ja kirjutades sellele hiina keeles kuupäeva. See on hea idee. Edaspidi kannan kogu aeg paberit ja pliiatsit taskus, et asju üles kirjutada. Sellest on palju kasu.
Pilet maksab 237Y tükk. Kui olen raha maksnud ja piletid kätte saanud, leian Jüri ja Marguse jäätist söömas. Ostan endalegi. Jätt maksab 2Y ja on väga hea, šokolaadi-pähkliglasuuriga.
Kõht on tühi, aga meil on plaan teha suurem söömine alles õhtul ja praegu vaid kergelt einestada. Kohe bussijaamast välja minnes on näha McDonald's. Kuna oligi plaan kunagi reisi jooksul Hiina McDonald's ära proovida, otsustame teha seda kohe. Ettekujutus, et McDonald's on üle maailma standardiseeritud, osutub ekslikuks. Kõigepealt on menüü ainult hiina keeles, teiseks on ka toidud erinevad. Võtame hamburgerid nimega "spicy chicken", mis osutuvad väga vürtsisteks.
Edasi seame sammud Shamiani saare suunas, aga tee peale jääb veel üks park. Nimi on tal Liuhua järvepark ja sissepääs maksab 5Y. Park on suur ja seal on vaimustavalt ilusad järved. See on selline koht, kus võiksin tundide kaupa istuda, vette vaadata ja elu üle järele mõelda.

Siin on Liuhua järvepargi pilte.

Pargis risti-põiki ringikõndimine võtab päris kaua aega. Märkame, et hakkab hämarduma. (Kell on viie ligi.) Otsustame jätta Shamiani saare homseks ja suundume hotelli poole. Koha, kus suurelt teelt ära keerata, leiame alles mõningate raskustega. Tee leidmine käib üldse nii, et kui mõnel ristmikul tänavanimega silt ette satub (neid on õnneks üsna palju), võtab hieroglüüfitundja Jüri välja oma hiinakeelse kaardi ja otsib, kus on sarnaseid märke. Mina aitan jõudumööda kaasa.
Liiklus on Hiinas muide tõeliselt kohutav. Poolas ma ainult naersin põhjamaalaste jutu peale, kuidas nad taksoga lennujaamast linna sõites hirmust värisesid. Ma olen autode keskel üles kasvanud ja mul pole kunagi pähegi tulnud neid karta, aga Hiinas ma kardan. Hiina autojuht sõidab südamerahuga sinu poole. Kas sa eest ära saad, ei ole tema mure.
Arutame Margusega, mille jaoks on Hiinas vöötrajad ja valgusfoorid. Jüri pakub, et need on soovitusliku iseloomuga, ja tal on ilmselt õigus. Igatahes võiks Hiina riik hoida kokku hunniku raha teemärkide arvelt, millest keegi välja ei tee. Milleks tõmmata tänava keskele kahekordset kollast joont, kui igaüks sõidab ikkagi sealt, kus parajasti ruumi juhtub olema?
Margus käis päev läbi ringi, kaamera rinnal. Mingeid probleeme polnud (nagu muide ka kogu ülejäänud reisi ajal). "Missit" keegi ei pakkunud.

Hotellis puhkame natuke. Kaheksa tundi käimist võttis jalad päris läbi. Siis läheme torti otsima. Piirdume sellega, sest kõhud ei ole tühjad. Aga tordipoes tekib ootamatu tõrge. Müüja ei taha meile kuidagi torti anda, vaid seletab hiina keeles midagi, millest me muidugi aru ei saa. Ilmselt on poes väljas olevat neli torti vaid vaateaknal seismiseks, mitte müügiks. Läheme sama targalt jälle ära. Kõrval on siiski väike poeke, kus on üks suur ja üks pisike tort. Suur on liiga suur, aga väike kolme peale peaaegu piisav. Valime selle.
Poes on noor naismüüja ja vanem mees, kes istub. Sel ajal, kui meie torte vaatame ja arutame, tuleb üks klient ning naine läheb teda teenindama. (Hiinas on iga asjaga nii — jääd hetkeks uimerdama ja olukord läheb mööda. Nende taktsagedus on meie omast palju suurem.) Meie valime tordi välja ja vaatame ringi, et kas meid ka teenindatakse. Mees silmitseb meid paar sekundit, siis otsustab end püsti ajada, et kliendid ei paneks pahaks, et nendega ei tegelda. Ta hakkab torti vitriinist välja võtma, kuid oskab teha seda lihtsat liigutust nii aeglaselt, et enne kui tort käes, on tüdruk juba teise kliendiga valmis saanud ja tuleb võtab üle. Tort maksab 12Y, ta võib olla mingi poolekilone. Müüjanna teeb oma osavate näppudega tordile kohapeal karbi. Hiinlaste värk.
Tort on väga kreemine, aga üllatusena pole ta läägelt magus. Kokkuvõttes mitte midagi vapustavat, aga täitsa söödav. Istume ja filosofeerime, umbes keskööst läheme magama.
Siin on tordipilte.
Näen vannitoas prussakat. See jääb siiski Hiina-reisi ainukeseks.

Neljapäev, 23. jaanuar

Hotellist tuleb 12-ks välja minna. Jüri ja Margus magavad kell pool 12 veel õiglaseund. Jõuame siiski õigeks ajaks. Registreerime end hotellist välja ja läheme sööma. Näeme ühes kohas mandariinipuude poodi, mille ees tänaval on kümneid eri värvi mandariinipuid — osadel mandariinid kollasemad, osadel oranžimad.

Söögikohti ei ole siinkandis aga palju, alles mõne aja pärast näeme ühte. Seal on üsna suur saal lihtsate laudadega, mis ei läigi puhtusest. Kohe sissepääsu juures on suur boks, milles on noormees suurte katelde vahel, kust ta klientidele igasuguseid asju kaussidesse tõstab. Siin domineerivad nuudlid. Meil palutakse istuda ja ettekandja tuleb menüüga. Ta näitab ühe asja peale justkui seda soovitades, meie näitame, et olgu pealegi, võtame kolm. Ta näitab teist asja veel, meie näitame, et võtame siis seda ka. Siis viiakse meid selle suure toiduleti äärde: kas seda tahate? — tahame, kas seda tahate? — tahame. Meil on ettekujutus, et igaüks saab ühe toiduportsu, kuhu pannakse natuke ühte näidatud asja, natuke teist jne. Tegelikult tuuakse igat näidatud asja suur kausitäis. Lõpuks jõuab lauale kümme eri anumat ja kolm riisitaldrikut. Selge ülepingutus, meil pole lootustki kõike ära süüa. Ainult pelmeenid on imehead, neid tahaks veel. Need on suure frikadelli suurused ja täidetud mitme asjaga, millest üks on krabiliha.
Arve tuleb meil lõpuks 177Y. See on hind keele mitteoskamise eest. Õppetund edaspidiseks: "san" (kolm) on väga paha sõna.
Läheme nüüd Shamiani saare poole. Tee peal vaatame üle Sacred Heart Churchi Seal kandis on vaesem rajoon, kitsad tänavad (aga ikka paksult tänavakaubitsejaid täis), suur sagimine. Kui ületada Shamiani saarele viiv sild, leiab aset järsk keskkonnamuutus — nagu astuks jahedast kaubamajast palavasse õue või vastupidi. Inimesi on vähe, kõik on rahulikud ja liigutavad ennast aeglaselt või istuvad niisama. Siin on muide ebatavaliselt suur valgete inimeste ja ingliskeelsete siltide kontsentratsioon. Leiame ka Guangzhou Youth Hosteli, mida ühe reisikirja autor oli reklaaminud kui imeodavat ööbimiskohta, pidamata vajalikuks öelda, kus see asub.


Sild Shamiani saarele.

Guilini bussini on nii palju aega, et läheme bussijaama jalgsi, ehkki maa on pikk ja pampudega kõndimine üsna väsitav.


Vana ja uus Hiina: üleval — partei- ja riigijuhid McDonald'si ja Pizza Huti vahel, all — hurtsikud ja pilvelõhkujad.

Tee peal näeme veel ühte mandariinipuude müüjat:

Kell pool kuus oleme bussijaamas. Näitan tädile piletit. Millegipärast algab õudne sigin-sagin — üks näitab pileteid teisele, teine kolmandale. Nad osutavad algul ühes, siis teises suunas, lõpuks aga jõuavad otsusele, et istuge siiasamasse ootesaali maha ja oodake. Meie ütleme, et käime veel ringi ja ostame tee peale süüa kaasa. Neil lähevad selle peale näod selliseks nagu tüdrukul, kes saab teada, et filminäitlejate kool pannakse kinni. Läheme sellegipoolest välja, ostame süüa-juua ja läheme siis näidatud kohta sisse. Istume tükk aega, kuni tuleb üks mees ja hõikab Guilini tahtjad kaasa. Järgneme talle kiirmarsil läbi käikude tänavale ja üle jalakäijate silla suurde bussijaama, mis on teisel pool hiigelristmikku. Seal on piletikontroll, siis läheme jälle kusagilt läbi, õuele mingi bussi juurde ja meid pannakse pingi peale istuma. Mõnda aega oleme seal, siis näidatakse ühe teise bussi peale. Läheme sinna.
Buss on umbes 15—20 kohaga ja puuistmetega, meenutades natuke vene bussi PAZ. (Siin reisikirjas nimetan sellist bussitüüpi selguse mõttes "kolhoosibussiks".) Säh sulle (raamatus lubatud) magamisasemeid ja WC-d! Istume maha ja püüame leppida mõttega, et meil seisab ees 13-tunnine öine sõit selles bussis. Peale meie on seal veel kaks inimest — mees ja naine, mõlemad valged. Ajame natuke juttu. Mõne aja pärast saavad teised (kes oskavad natuke hiina keelt) teada, et see ei ole Guilini buss, vaid meid viiakse alles teise jaama, kus me istume õige bussi peale.
Sõidamegi kuhugi läbi linna, siis mingist väravast sisse, valvurite vahelt läbi (kes on küll püssideta) hoovi, sealt teise hoovi jne. Igal pool näeme kõige eriskummalisemaid sõidukeid ja irvitame üksteise võidu: näe, meie buss — ei, me läheme hoopis sellega. Viimaks oleme suurel platsil, kus on palju busse ja mis näeb välja nagu bussijaam. Jälle piletikontroll ja viimaks läheme õige bussi peale. Sõiduki teeb ebatavaliseks see, et seal ei ole istmeid, vaid kolm rida kahekorruselisi magamisasemeid — kaks äärtes ja üks keskel. Üksteise taha mahub magama neli või viis inimest, mis tähendab, et bussis on kokku nii 25—30 kohta. Igati kaval lahendus pikkadeks öisteks sõitudeks.
Ronime üles. See on viga, sest all oleks saanud koti aseme alla panna ja ka ruumi oleks rohkem olnud. Ülemistel asemetel on seljatugi poolkaldus. Jalad saaks sirgu ajada, kui kotti poleks. Bussijuht tuleb ja käsib jalanõud ära võtta — nende jaoks on seljatoe all kohtki olemas. Igal asemel on tekk, aga bussis on nii soe, et teen nagu Jüri — võtan teki endale hoopis alla. Nii on mõnusalt pehme.

Kuulen enda kõrvalt kolksatust. Vaatan, mis juhtus. Selgub, et Margusel kukkus mobla taskust maha. On juba pime ja ma ei näe seda. Ronime maha ja otsime, appi tuleb ka Jüri, kes näeb pimedas nagu kass, aga mobla jääbki leidmata. Tundub, et keegi all lamajatest reageeris välkkiirelt ja haaras taevase kingituse ära. Sellist rahvast liigub siin siis ka!
Guilini sõidab kaks bussi. (Tundub üldse, et Hiinas on komme panna liinile lisabusse, kui on rohkem rahvast.) Välja ei sõida me mitte 18.00, nagu peaks, vaid alles 19.21. Kella kolmveerand üheksa paiku on peatus. Mootor pannakse seisma ja hiinlased lähevad välja. Mõne aja pärast tuleb bussijuht ja ajab välja ka meid. Valge naine, kes on ennast mõnusalt magama seadnud, paistab pahane. Bussi uks pannakse kinni. Seisame. Käin nurga taga ära. Margus teeb mõne aja pärast sedasama. Pärast märkan, et seal on ka WC, mille seinalt tunnen ära meest ja naist tähistavad hieroglüüfid. Aga suurt vahet poleks vist olnud. Meie peatuspaigas on ka midagi einelaua taolist. Ilmselt peatumegi selleks, et bussijuht süüa saaks.
Viimaks sõidame edasi. Ilm on endiselt soe ja teki all oleks talumatult palav. Nii magan esialgu ilma. Kuskil ees on aga aknad lahti ja kiire sõiduga puhuva tuule käes hakkab kiiresti külm. Vihmajope fliisvooder läheb asja ette, samuti villased sokid. Nendega on hea soe. Ma ei saa aru, miks (riietuse järgi otsustades) külmakartlikud hiinlased ühtäkki nii värskeõhulembeliseks on läinud, aga kui keegi paneb maha tõeliselt jälgi peeru, on mul selle tuulutuse üle ainult hea meel. See peer ei jää viimaseks, kuid pikapeale saavutab ülekaalu värske õhk, millele jääb konkurentsi pakkuma ainult hingemattev tubakasuits.
Edasi sõites hakkab järjest külmem. Viimaks võtan teki peale. See on millegipärast ruudukujuline. Tekk on nii soe, et võtan vatid jälle seljast.

Guilin
Guanyan
Yangshuo
Nanning
Beihai
Haikou
Sanya
Qionghai
Jälle Haikou
Jälle Shenzhen
Peking
Jüri ja Margus Hongkongis
Lõpetuseks
Veel pilte
 


(C)2003/2019 Olavi Jaggo, e-mail: olavi.jaggo@gmail.com

Avalehele